“Żywy” olej lniany - czyli jaki?

“Żywy” olej lniany - czyli jaki?

Olej lniany był niegdyś ulubieńcem i panował w polskich kuchniach, tuż obok oleju konopnego. Dziś ożywiamy mgliste wspomnienie o nim, wyjaśniając jaka to perła wśród olejów, która powinna obowiązkowo powrócić do każdej kuchni. 

 

Żywy olej? 

 

Dlaczego nazwaliśmy nasze oleje “żywymi”? Warunkuje to proces ich wytwarzania. Każda  butelka (tylko z ciemnego szkła!) naszego oleju lnianego pochodzi z pierwszego tłoczenia na zimno. Do produkcji używamy najlepszych ekologicznych ziaren, z lokalnych bio upraw. Nie poddajemy go procesom utrwalania czy rafinacji. Właśnie dlatego nasz olej z lnu i konopi ma tak wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które nie sposób znaleźć w dzisiejszych produktach sklepowych. 

 

Głębia smaku

 

Tak jak w większości naszych żywych wyrobów, przy pierwszym posmakowaniu oleju lnianego lub innych olejów wyczujemy przyjemny,smak i zapach . Zaraz po nim nasze zmysły doświadczą nut rośliny, co już jest ciekawym połączeniem smaków. Bezsprzecznie, głównymi atutami naszych olejów są wcześniej wspomniane, wysoka zawartość i idealne proporcję kwasów omega-3 i omega-6 i innych ważnych dla naszego odżywiania kwasów tłuszczowych  Całość dopełnia delikatna nutka goryczy, która nadaje temu produktowi wyjątkowości.

 

Jak używać oleju lnianego? 

 

Jak tylko dusza zapragnie :) Byle nie dłużej niż 7 dni po przechowywaniu w lodówce. Olej lniany spożywamy wyłącznie na zimno. Poddanie go obróbce termicznej zabije jego wyjątkowe właściwości, gdyż kwasy wielonienasycone ulegną utlenieniu. 

  • Jedna czy dwie łyżeczki oleju lnianego to świetny sposób na rozpoczęcie produktywnego dnia! 
  • Korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie oleju bezpośrednio na skórę. Cienką warstwę należy nałożyć zamiast kremu na noc, dwa razy w tygodniu. Żywy olej z lnu ma wysoką zawartość witaminy E, która potocznie nazywana jest „witaminą młodości”. Jest to naturalny przeciwutleniacz, który znacząco neutralizuje proces powstawania zmarszczek, poprawia elastyczność skóry twarzy. Ponadto, poprzez swoje właściwości nawilżające wspomaga leczenie schorzeń, takich jak łuszczyca czy egzema.
  • Nasz żywy olej z lnu urozmaici Twoją popisową sałatkę, doskonale podkreśli smak warzywnego dipu, sprawdzi się również jako polewa do ruskich pierogów czy wszelkiej maści klusek. 

Jak widzisz żywy olej z lnu nadaje potrawom nie tylko unikalnego smaku, ale także wzbogaca posiłek o wartości odżywcze niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Jego zastosowanie ogranicza jedynie wyobraźnia. Zachęcamy Cię do eksperymentowania! Śmiało, dołóż do listy walorów smakowych i zdrowotnych swoje sekretne zastosowanie. Z chęcią o nim usłyszymy i napiszemy w kolejnej porcji wiedzy o tym żywym, królewskim oleju.